Полтавщина в п’ятірці лідерів-регіонів за кількістю порушень свободи слова

Середа, 28 грудня 2016
Полтавщина в п’ятірці лідерів-регіонів за кількістю порушень свободи слова

Станом на 27 грудня у 2016 році на неокупованій території України було зафіксовано 262 випадки порушень свободи слова. Їхня кількість приблизно на 15% менше, ніж минулого року. Разом з окупованими Кримом та територіями Донбасу у 2016 кількість порушень свободи слова склала 305 випадків. Такими є дані щорічного дослідження Інституту масової інформації “Барометр свободи слова”.

Категорією, у якій зафіксовано найбільше порушень, стали перешкоджання законній професійній діяльності журналістів – 107. У 2015 році їх зафіксовано 100, у 2014 році – 150, у 2013 році – 130 перешкоджань. Найбільше журналістам перешкоджали приватні особи, правоохоронці та місцева влада.

На другому місці за кількістю випадків йдуть погрози та залякування журналістів – 42. У 2016 ця категорія перевищила за кількістю випадків минулий рік, коли було зафіксовано 36 погроз журналістам. Погрожували переважно приватні особи та депутати різних рівнів.

У трійку лідерів за кількістю випадків також увійшли побиття, напади на журналістів та обмеження доступу до публічної інформації  по 30 випадків відповідно. Кількість випадків побиття і нападів на журналістів у 2016 скоротилась майже вдвічі, порівняно з 2015 роком (58 нападів), і майже в 10 разів, порівняно з 2014 роком (286). Основними нападниками на журналістів цього року були приватні особи. Таку тенденцію ІМІ фіксує вже другий рік поспіль, на відміну від 2014 та 2013 років, коли основними агресорами були представники правоохоронних органів та місцеві чиновники. Кількість обмежень доступу до публічної інформації цього року майже зрівнялася з попереднім роком – 33 випадки. У 2016 році, як і попереднього року, обмежували доступ журналістів переважно органи місцевої влади.

Крім того, у 2016 році в Україні стався 1 випадок убивства журналіста (у 2015 – 2, у 2014 році – 7, у 2013 – жодного). У Києві 20 липня в результаті вибуху автомобіля загинув відомий журналіст Павло Шеремет. Поліція кваліфікувала подію за статтею “умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб”. Слідство відпрацьовує чотири основні версії вбивства Шеремета: професійна діяльність, особисті мотиви, російський слід і замах на керівницю “Української правди” Олену Притулу.

На окупованих територіях Донецької і Луганської областей ІМІ вдалося зафіксувати 12 випадків порушень свободи слова, враховуючи обмежений доступ до цієї території. Зокрема, це блокування мовлення українських телеканалів, сайтів, оприлюднення даних журналістів на сепаратистських сайтах – базах даних. Також у полоні “ЛНР” зараз перебуває троє блогерів – мешканці Луганська, яким бойовики закидають поширення “екстремістських матеріалів” щодо самоназваних республік. Минулого року ІМІ зафіксував на окупованих територіях Донбасу 16 випадків.

В анексованому Росією Криму у 2016 році зафіксовано 31 випадок порушень свободи слова, що трохи менше, ніж минулого року (43 випадки). На півострові на ЗМІ та журналістів, як і минулого року, тиснули російські спецслужби, Роскомнагляд, окупаційна кримська влада. Так, ФСБ висунула кримському журналісту Миколі Семені звинувачення в кримінальному злочині, передбаченому частиною 2 статті 280.1. Кримінального кодексу Росії “Публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Російської Федерації”. Сам Семена на допиті ФСБ зауважив, що вважає “розмову про приналежність Криму Росії дискусійною” і в своїй журналістській статті “реалізував право на висловлення своєї думки”.

У 2016 році регіонами-лідерами порушень (окрім окупованих територій) стали:

· Київ (56) + Київщина (6) – 62

· Дніпропетровщина – 21

· Миколаївщина – 21

· Волинь – 18

· Полтавщина – 17

· Одещина – 16

· Львівщина – 13

· Запоріжжя – 12

· Херсонщина –12

· Донеччина – 10

· Закарпаття – 10 

Для порівняння, у 2015 році більшість випадків сталися у Києві – 60.

Детальніше про стан свободи слова читайте на сайті ІМІ у рубриці «Барометр свободи слова».

comments powered by Disqus